۰۶ مهر ۱۳۹۶
مهر ۶, ۱۳۹۶

سرطان سینه

مهر ۶, ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

سرطان سینه

برخی زنان به احتمال بیشتری از دیگران به سرطان پستان مبتلا میشوند. آنها عبارتند از زنان مسن تر . کسانی که یک مادر، خواهر یا دختر مبتلا به سرطان پستان دارند. کسانی که قبلا به سرطان سینه و یا یک بیماری خوش خیم پستان مبتلا بودند. زنان با سینه های متراکم، کسانی که تابش اشعه به قفسه سینه یا پستان داشتند . و زنانی که مقدار زیادی از الکل می نوشند. داشتن چند عامل خطر به این معنا نیست که یک زن به ناچار سرطان پستان خواهد داشت. به همین ترتیب، داشتن چند عامل خطرزا به محافظت ۱۰۰٪ بر علیه آن ارائه نمی دهد ( نشان نمیدهد)…

سن ابتلا به سرطان سینه

احتمال ابتلا به سرطان پستان قبل از سی سالگی کمتر شایع است . در کشور های غربی ، افراد مبتلا معمولاً بیشتر از ۵۰ سال سن دارند . در ایران بر اساس مطالعه های صورت گرفته ، افراد بیشتر در سنین ۴۰ تا ۴۹ سال مبتلا به سرطان سینه می شوند . در ضمن از نظر تعداد افراد مبتلا در بانوان جوان ، در ایران تعدادشان نسبت به کشور های غربی بیشتر می باشد .

چه عواملی می تواند ، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد ؟

سابقه فامیلی ، سن بالا ، بارداری اول بعد از سن ۳۰ سال ، نازایی ، مصرف غذاهایی که میزان چربی حیوانی در آن بالا باشد ، باعث می شوند ، تا احتمال بروز سرطان پستن افزایش یابد . تعداد زیادی از مبتلایان در مرحله های ابتدایی ، علائم بالینی زیادی ندارند و تنها با معاینه توسط پزشک متخصص و ماموگرافی ، می توان آن را تشخیص داد . در این مراحل امکان دارد ، فرد هیچ گونه علائمی از بیماری را نداشته باشد و پس از معاینات به منظور کنترل ، مشکوک به سرطان سینه بشود، با کمک شیوه های تشخیصی نظیر ماموگرافی یا سونوگرافی شک تایید یا رد شود . در صورتی که شک بروز سرطان سینه تایید شود ، لازم است تا حتماً پیگیری و درمان به فوریت آغاز شود ، چرا که اگر درمان ضایعه در مراحل اولیه هر چه سریع تر شروع بشود، نتیجه حاصل از درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .